Każdego z nas prędzej czy później czeka wizyta u okulisty. Wielu z nas boi się jej, wierząc w niestworzone historie. Dlatego też warto wiedzieć, co może nas spotkać podczas pierwszej wizyty u okulisty? W zasadzie podczas każdej, nie tylko pierwszej wizyty, czeka nas wywiad.

Krótka rozmowa, kiedy to okulista stara się dowiedzieć jak najwięcej o nas i naszych oczach. Co nas sprowadza? Co nam dolega? Jakie niepokojące objawy zauważyliśmy? Okulista powinien dopytać także o ogólny stan naszego zdrowia czy też przebyte choroby. Ważna jest także kwestia uczulenia na poszczególne składniki leków, co duże znaczenie ma przede wszystkim przy wypisywaniu recept.

Kolejna, nieodzowna kwestia to oczywiście badanie okulistyczne. Najpopularniejsze i w zasadzie nieodzowne podczas każdej wizyty u okulisty, jest badanie ostrości wzroku. Kiedyś do tego celu wykorzystywało się specjalne tablice, teraz zazwyczaj robi się to w sposób komputerowy.

W ten sposób okulista jest w stanie określić wadę wzroku i jej poziom. To z kolei skutkuje doborem odpowiednich szkieł do okularów czy też soczewek – to już jednak kwestia do ustalenia z okulistą według indywidualnych potrzeb. Jeśli okulista nie zauważy nic podejrzanego, to prawdopodobnie obędziemy się nawet bez żadnych recept czy leków.

Jednak okulista, tak jak i każdy inny lekarz, powinien być odwiedzany regularnie. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że z naszymi oczami nie dzieje się nic złego, a okulista ma stałą pieczę nad ich stanem.