Łzy to w zasadzie codzienny element naszego życia – w zasadzie w każdym filmie czy serialu bohaterowie płaczą, w ten sposób reagując na porażki czy też nieprzewidziane sytuacje. Płaczemy także my, gdy mierzymy się z problemami czy też bólem. Jednak wyrażanie skrajnych emocji to jednak tylko jedna, z mniej ważnych funkcji łez – o wiele ważniejsze jest ich rola w nawilżaniu oczu.

To jest główna i podstawowa funkcja łez – nawilżanie oczu. Z pozoru wydaje się to nam mało ważne, a ktoś, kto nie zna dobrze funkcjonowania ludzkiego organizmu, nawet nie wie o tej funkcji łez. Wystarczy jednak spojrzeć na to, co dzieje się z naszymi oczami, gdy łez brakuje i nasze oczy nie są w stanie ich wydzielać.

Gdy cierpimy na brak łez, to znacząco wpływa to na nasze widzenia – zarówno na jego ostrość, jak i jego pole. Znacznie ciężej jest nam również skupić się na wykonywaniu jednego zadania, bo nasze oczy znacznie szybciej się męczą i występuje ich przekrwienie. Kilkugodzinna praca przy komputerze staje się w zasadzie niemożliwa.

Również znacznie gorzej reagujemy na wszelkie rodzaju podrażnienie w postaci proszków czy pyłków – nasze oczy nie mają jak ich wydalić. Jak widzicie, łzy są naszym oczom konieczne do normalnego funkcjonowania. Dlatego też, gdy brakuje nam łez i cierpimy na syndrom wysuszonego oka, to z pomocą przychodzą nam sztuczne łzy jako alternatywa forma nawilżenia naszych oczu.

Zapewniają im one odpowiednią ilość płynów i pozwalają oczom normalnie funkcjonować.