Niewiele osób o tym wiele, ale łzy to jeden z najważniejszych elementów oczu. Pełnią one kilka niezwykle ważnych funkcji, które pomagają naszym oczom w prawidłowym funkcjonowaniu. Co zaliczymy do tego grona? Łzy przede wszystkim odpowiadają za nawilżenie oczu. Mają jednak także ogromny wpływ na jakość tego, jak widzimy.

Łzy kształtują w zasadzie powierzchnię rogówki, a ubytki w filmie łzowym, poprzez zmianę załamywania kąta promieni słonecznych czy też świetlnych, mogą pogorszyć ostrość widzenia czy też jego pole. Łzy oczyszczają także oczy z różnego rodzaju drobnoustrojów takich jak bakterie, pyłki, piasek czy też kurz. Wydzielanie łez jest w takich przypadkach działaniem ochronnym oczu, które stara się pozbyć szkodliwych dla działania narządu substancji. To dzięki ich działaniu często jesteśmy w stanie poradzić sobie z infekcjami, zanim one na dobre się rozwiną – wpływ ma na to antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe działanie łez.

Do czego prowadzi brak łez? Z pewnością zauważycie ich niedobór lub tez komplikacje w ich wytwarzania. Najczęściej prowadzi to do zespołu suchego oka, który przeradza się w zaczerwienione i podrażnione oczy. Poczucie piasku pod oczami jest powszechne. Naszym oczom trudniej skupić się na jednym punkcie, a praca przez kilka godzin jest w zasadzie niemożliwa.

Do tego dochodzi także brak ochrony przed różnymi ziarenkami piasku czy też kurzu, który normalnie zostałby wydalony z oka razem ze łzami. Ten, kto będzie odczuwał wszelkie te dolegliwości, szybko doceni działanie łez.