Łzy najczęściej kojarzą nam się z płaczem i wyrażaniem emocji. To efekt smutku, jednoznacznie kojarzący nam się z tragediami czy też sercowymi rozterkami. Łzy pełnią jednak dla ludzkiego organizmu funkcje o wiele ważniejsze niż tylko wyrażanie humoru. Jaką rolę pełnią? Łzy mają przede wszystkim za zadanie nawilżać nasze oczy, a także chronić rogówkę.

W dużej mierze dzięki dobremu nawilżeniu oczu jesteśmy w stanie w pełnym skupieniu pracować przed komputerem. Łzy chronią nas także przed takimi nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi, będącymi zagrożeniem dla oczu jak nadmierny mróz czy też silny, porywisty wiatr. To nasza ochrona – to nie przypadek, że łzy są wydzielane przy każdym mechanicznym podrażnieniu oka. Dzięki łzom nasze oczy są w stanie pozbyć się piasku czy pyłków, które podrażniają nasze narządy.

Brak łez to z kolei duże zagrożenie i często sygnał ostrzegawczy wysyłany przez nasze oczy. Może to być jeden z objawów poważnej choroby oczu takich jak zapalenie spojówek czy uraz rogówki, a także znak, że cierpimy na zespół suchego oka. Wówczas bardzo ważne jest nawilżanie, które w ostatecznym rozrachunku pomoże naszym oczom i je nawilży. W tym celu lekarze najczęściej zalecają sztuczne łzy – to preparat, który można kupić bez recepty, a dodatkowo za niezbyt wygórowaną cenę.

Należy jednak pamiętać, że sztuczne łzy to rozwiązanie tylko tymczasowe – co prawda doskonale nawilżą oczy, ale brak łez powinien być dla nas wystarczający powodem, aby odwiedzić okulistę.