Działanie łez zna wielu z nas – to sposób na wyrażanie emocji, a przede wszystkim pomoc naszym oczom w ich nawilżeniu. Mało kto wie jednak, jak one powstają w naszym organizmie. No właśnie, jak? Za produkcję łez odpowiada przede wszystkim gruczoł łzowy. Umiejscowiony jest on w kącie oczodołu.

Gruczoł łzowy możemy podzielić na dwie części – górną, czyli po prostu oczodołową i dolna, nazywaną również powiekową. Główny gruczoł wspomagany jest przez dwa dodatkowe gruczoły – Wolfringa i Krausego. W procesie powstawania łez udział biorą także gruczoły Meiboma oraz Zeissa – dzięki nim, czyli warstwie lipidowej, łzy nie parują. Jeśli te gruczoły nie działają odpowiednio, to może to prowadzić do zespołu suchego oka i dokuczliwych podrażnień.

Wszystkie te części składają się na tak zwany film łzowy. Odpowiadają one chociażby za nawilżanie nabłonka rogówki, jak też i na dostarczanie do niego tlenu. Dzięki zawartości w filmie łzowym immunglobiny A, możemy zaobserwować także działania antybakteryjne, a z naszego oka będą wypływać wszelki zanieczyszczenia czy podrażnienia. To nie przypadek, że po podrażnieniu oczu przez piasek czy kurz, z oczu zaczynają płynąć łzy – to naturalny mechanizm obronny naszego organizmu.

Dużym problemem jest brak łez. Na jego złe funkcjonowanie wpływ mogą mieć trzy podstawowe rzeczy – przede wszystkim możemy mieć problem z mruganiem, co pozwala aktywować się gruczołom łzowym. Oko powinno mieć także kontakt z powiekami, aby mogło wydzielać łzy. W pełni funkcjonalny musi być również nabłonek rogówki.