Choroby oczu to w zasadzie choroby cywilizacyjne. Mogą dotknąć każdego, bez względu na jego wiek czy status majątkowy. Do tego bardzo ciężko się je leczyć, a jedna infekcja, może powodować dwie kolejne. Dlatego też bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, która pomoże zapobiec wszelkiego rodzaju schorzeniom. Profilaktykę zaczyna się już u noworodków.

Często wykonuje się u niemowląt zabieg, który ma zapobiec ropotokom. Na czym on polega? Oczy noworodków przemywane są kwasem bornym i dodatkowo zakraplane 1% roztworem lapisu lub też zawiesiną penicylinową. Jednak o wzrok zbliżających się niemowląt powinny zadbać już matki w ciąży, przestrzegając diety i rezygnując z używek. Podstawą profilaktyki są także regularne wizyty u okulisty. I to nie tylko w przypadku, gdy z naszymi oczami już dzieje się coś złego – chodzi o regularne badania, które pozwolą wykryć wszelkiego rodzaju schorzenia we wczesnym stadium.

Okulista dzięki dokładnym przyrządom i sprzętom łatwo stwierdzi, czy z naszym wzrokiem wszystko jest w porządku czy też może potrzebujemy konkretnych leków. Kolejna kwestia to odpowiednia dieta. Wiele witamin i minerałów dobrze wpływa na stan naszych oczu, dlatego też warto tak ułożyć dietę, aby zawierała ona produkty bogate w te składniki. Ważne są chociażby takie elementy jak groch, pieczywo, ryby, orzech czy mięso drobiowe. Każdy z nich może mieć niebagatelny wpływ na nasz wzrok, a za pomocą umiejętnie skonstruowanego menu możemy znacznie pomóc naszym oczom.