Niemowlęcy organizm jest w fazie początkowego rozwoju, nic więc dziwnego że jest bardzo podatny na różnego rodzaju zewnętrzne czynniki. Podobnie wygląda to w przypadku oczu niemowląt. Jak należy o nie dbać, aby rozwijały się one wzorowo? Na szczęście zazwyczaj z oczami nie powinno być zbyt dużych problemów. Nie są tutaj wymagana żadne skomplikowane higieniczne zabiegi, jak ma to miejsce w przypadku innych części ciała niemowląt.

Niewymagany jest także zasób akcesoriów – zazwyczaj wystarczą zwykłe, delikatne waciki, które kobiety najczęściej używają do demakijażu. Co jednak trzeba zrobić, aby odpowiednio zadbać o oczy niemowlęcia? Bardzo ważne jest ich regularne przemywanie – najczęściej przyjmuje się, że powinno się przemywać je dwa razy dziennie. Ważne, żeby do oczu nie dostały się mydlane płyny – to może spowodować intensywne łzawienie. W kącikach oczu malutkich dzieci zbiera się także ropa i tutaj z pomocą przychodzą nam waciki – ropę należy regularnie zbierać, aby nie zasychała i nie mnożyła bakterii, co mogłoby doprowadzić do infekcji.

Bardzo ważne jest jednak to, czym będziemy myli oczy niemowląt. W zasadzie dobrym rozwiązaniem jest nawet przegotowana woda. Warto jednak gotować ją przez dłuższy czas, aby odparował z niej chlor. Lekarze często zalecają stosowanie również soli fizjologicznej – najlepiej korzystać z jednorazowych preparatów, które choć są droższe, to o wiele bardziej higieniczne i bezpieczne, a o to nam przecież przede wszystkim chodzi.