Krótkowzroczność to obecnie chyba najbardziej popularna wada wzroku. Powszechnie uważa się, że nie da się jej wyleczyć, a da się tylko ją hamować za pomocą okularów korekcyjnych. Jednak dzięki kilku działaniom można działać profilaktycznie i starać się zapobiec krótkowzroczności. W jaki sposób? Bardzo ważna kwestia to odpowiednia dieta, która kluczowa może być przede wszystkim dla dzieci. Na krótkowzroczność zaczynają zazwyczaj chorować malcy w wieku od 10 do 12 lat, kiedy to praca wzroku jest wytężona i długotrwała. Dzięki składnikom bogatym w witaminy, da się skutecznie zapobiegać krótkowzroczności. Szczególnie ważne są witaminy takie jak witamina A, C czy E.

Wszystkie z nich wzmacniają nasze oczy. Dlatego warto do menu wprowadzić takie produkty jak kasza, razowy makaron, czy wszelkiego rodzaju warzywa oraz owoce – to wszystko będzie pomocą dla naszego wzroku. Co ciekawe, krótkowzroczności mogą zapobiegać także okulary. Zalecane są okulary plusowe, które powinny być wykorzystywane podczas czytania czy korzystania z komputera. Oddalają one optycznie i wzmacniają nasz wzrok. To opcja szczególnie warta rozważenia patrząc na cenę takich okularów – zazwyczaj to koszt rzędu kilkunastu złotych, a w ten sposób możemy poprawić sobie wzrok. Warto także regularnie ćwiczyć oczy.

Jeśli na przykład w pracy musimy przez dłuższy czas skupiać wzrok w jednym miejscu, to warto od czasu do czasu spojrzeć na obiekty położone w dalszej odległości, aby poćwiczyć ostrość.