Wyobrażacie sobie życie bez wzroku? Nie? To lepiej dbajcie o niego każdego dnia. Obowiązuje to oczywiście także w trakcie pracy, kiedy to oczy często narażone są na wiele zagrożeń związanych z wykonywanym zawodem. Jak unikać zmęczenia oczu i nie dopuszczać do mechanicznych uszkodzeń? Kontuzje oka popularne są przede wszystkim w zawodach, gdzie wykorzystywane są chociażby piły czy inne materiały tnące, a wyniku cięcia powstają pyłki czy też wióry drewna. To może powodować nie tylko choroby układu oddechowego, ale także znacząco zaszkodzić oczom.

Dlatego obowiązkiem pracodawcy jest w takiej sytuacji zapewnić specjalne gogle ochronne, które zapobiegną dostawaniu się niebezpiecznych materiałów do oczu. To powinien być podstawowy warunek. Równie niebezpieczna jest ciągła praca na słońcu. Pamiętajmy, że promienie UV są bardzo niebezpieczne w nadmiarze i to nie tylko dla skóry.

Jeśli słońce będzie miało zbyt długi kontakt z naszymi oczami, to może to doprowadzić do problemów z rogówką. Dlatego też warto zabezpieczyć się okularami przeciwsłonecznymi, który powinny być skuteczną ochroną dla oczu. Należy przy tym pamiętać, że słońce może być niebezpieczne zarówno latem, jak i zimą, kiedy to jest równie zdradliwe. Kolejna niebezpieczna dla oczu praca, to praca spędzana przy komputerze.

Dlaczego? Ciągłe wpatrywanie się w ekran monitora może doprowadzić chociażby do wysuszania oczu. Dlatego też pracodawca powinien zapewnić regularne przerwy, które pozwolą oczom odpocząć.